Χρήσιμα Τηλέφωνα & Links
Επικοινωνία
Σελίδα 4

Η βαθμολογία της Κατηγορίας μετά από 16 αγωνιστικές

19/11/12 Αγγλικό σκορ στο Δρέπανο με την ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. Αγ.Παρασκευής να παίρνει το διπλό  με 3 – 5 απέναντι στην τοπική ομάδα του Ηρακλή

Το 7 στα 7 έκανε το πρωί της Κυριακής 18/11/12 ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής  στο Δρέπανο απέναντι στην ομάδα του Ηρακλή Δρεπάνου.  Με την έναρξη του αγώνα η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. πίεζε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 7’ με το Λιόγα που μετά από σουτ η μπάλα έσκασε στο έδαφος αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα κάνοντας το 0-1. Μετά το γκολ η ομάδα της Αγίας Παρασκευής είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία για γκολ. Σε μία ανύποπτη φάση στο 25’ όμως ο Φλώρος Στέλ. έπιασε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ξεγελώντας τον τερματοφύλακα Χαρέλα και περνώντας η μπάλα κάτω από τα πόδια του έγινε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 40’ μετά από κεφαλιά του Καλαμπούκα Ζήση η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και ο Χαρέλας έδιωξε πάνω στη γραμμή. Σκορ ημιχρόνου 0 – 2.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο πρώτο τέταρτο ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής κατέφερε να σκοράρει άλλες δύο φορές κάνοντας το 0-4 καθαρίζοντας θεωρητικά το παιχνίδι. Μία στο 50’ με το Φλώρο Στελ. μετά από ατομική ενέργεια από αριστερά έφτασε απέναντι στον τερματοφύλακα και με πλασέ στην κλειστή γωνία έκανε το 0-3 και μία στο  55’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Φλώρος Ευάγ. θα πάρει την κεφαλιά κάνοντας το 0-4. (βίντεο) Ο Ηρακλής όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και μέσα σε ένα τέταρτο μετά από σερί λαθών της άμυνας των φιλοξενουμένων κατάφερε να μειώσει σε 3-4, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Το 1-4  στο 65’ μετά από τετ α τετ του Γαρσπιάν στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Καραλίγκα. Το 2-4 στο 70’  μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γεωργιάδης με  κεφαλιά και στο 75’ ο ίδιος παίκτης με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή το 3-4. Μετά τα 3 γκολ που δέχτηκε η ομάδα της Αγίας Παρασκευής αφυπνιστικέ και πέτυχε 5ο γκολ στο 85’ με τον Καλημέρη με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Ευαγγελόπουλου όπου θα είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Ηρακλής Δρεπάνου – Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 3 – 5

Καλή η διαιτησία του κ.Πανυτσίδη και των βοηθών κ.Μπαλιάκα και κ.Παφυλά.

Γιατρός του αγώνα: Διάφας Αστέριος

Ηρακλής Δρεπάνου(Ιωσιφίδης Νικ.):Χαρέλας, Ποζουκίδης, Τζόικα, Γαρσπιάν, Μεντεσίδης, Βαλτσιώλας, Μωυσίδης Παν(60’  Κουβρακίδης τρ. 75’ Χατζησάββα), Γεωργιάδης, Μωυσίδης Θεο., Καραουλαΐδης(60’ Ελισαίου), Μελίδης

Μ.Α.Π.Σ Αγία Παρασκευής(Καλαμπούκας Γεώργιος) : Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Λιόγας Δημ., Χαραλαμπίδης Αριστ., Φλώρος Ευάγ.(89’ Λαμπρόπουλος Δημ.), Καλημέρης Αποστ., Μαρκόπουλος Πασ., Φλώρος Στελ.(62’ Στάθης), Κωνσταντινίδης Γρηγ.(85’Καλαμπούκας Δημ), Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ.

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Ζάμκος Εύαγ., Σκέτας Θωμ., Τσιφτσής Ευάγγ..

Στο πλευρό του Μ.Α.Π.Σ. για ακόμη μία φορά ήταν ο σύνδεσμος της ομάδος BLUE TRAIN και πολλοί άλλοι φίλοι της ομάδας.

Εικόνες από το παιχνίδι:

Το 0-4 για το ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής με το Φλώρο Ευάγγελο και άλλες φάσεις του παιχνιδιού:

11/11/12 κέρδισε το ντέρμι ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας παρασκευής 1-0 με τον Αία Μικροβάλτου

Τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι των πρωτοπόρων  με 1-0 πήρε ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής μετά από ένα δυνατό παιχνίδι το απόγευμα του Σαββάτου με τον Αίαντα Μικροβάλτου. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι  σημειώθηκε στο 79ο λεπτό  με κοντινό πλασέ  του Κωνσταντινίδη μετά από διπλό λάθος της άμυνας του Μικροβάλτου.

Από το 69’ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας του Μικροβάλτου Καβουρίδης  για εξύβριση μετά από υπόδειξη του επόπτη και εξαντλώντας την υπομονή του διαιτητή κ.Σωτηριάδη αφού ήταν η πολλοστή φορά  που υπέπεσε στο ίδιο παράπτωμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αίαντα  Μικροβάλτου προσπαθούσε κυρίως να δημιουργήσει ευκαιρίες  από στημένες φάσεις καθώς και αντεπιθέσεις μιας και η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. πίεζε αρκετά κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στο μισό του γηπέδου.  Το ημίχρονο έληξε 0-0 αν και αδικεί τις 2 ομάδες καθώς ο Μ.Α.Π.Σ. είχε 2-3 καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στο 3’ με τον Ευαγγελόπουλο Ευαγγ. μετά από κοντινό πλασέ η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καβουρίδη, στο  30’ με την κεφαλιά του Χαραλαμπίδη που θα διώξει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Μικροβάλτου  Καβουρίδης. Για τους φιλοξενούμενους καλές ευκαιρίες του ημιχρόνου ήταν στο 25’ το δοκάρι του Τζουκόπουλου  μετά από σέντρα-σουτ από πολύ πλάγια θέση περνώντας τον τερματοφύλακα Καραλίγκα , η μπάλα χτύπησε στη ρίζα της απέναντι δοκού και μία στο 40’ μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του  παίκτη του Μικροβάλτου θα αποκρούσει ο Καραλίγκας .

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. έχοντας την κατοχή δημιουργούσε ευκαιρίες αλλά η αστοχία των παικτών άφηνε το σκορ στο 0-0. Στο 48’ μετά από σέντρα του Φλώρου Στελ. ο Καλαμπούκας Ζ.  θα πάρει την κεφαλιά και η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ. Στο 52’  μετά από κόρνερ ο Φλώρος Ευαγγ. θα πιάσει το σουτ στην περιοχή όπου η μπάλα θα κοντράρει σε σώματα των αμυντικών που διώχνουν μακριά. Στο 55’ πάλι μετά από κόρνερ ο Φλώρος Ευαγγ. με αδύναμη κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Καβουρίδη. Στο 58’ αδύναμο σουτ του Ευαγγελόπουλο  Ευαγγ. θα μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας του Μικροβάλτου. Στο 60’ αφού προηγήθηκε φάουλ και αφού δεν υποδείχτηκε από το διαιτητή με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Φλώρου Στ  η μπάλα θα βρει το οριζόντιο δοκάρι του Μικροβάλτου. Στο 65’ κοντινό σουτ του Καλαμπούκα Ζ. θα αποκρούσει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Μικροβάλτου Καβουρίδης. Στο  73’ σουτ του Λιόγα η μπάλα  άουτ. Στο 79’ γκολ με κοντινό πλασέ  του Κωνσταντινίδη μετά από λάθος των αμυντικών. Στο 86’ μετά από πλάγιο άουτ και λάθος των αμυντικών του Μ.Α.Π.Σ. ο  Γιαννόπουλος μπερδεύεται  και διώχνουν τη μπάλα οι αμυντικοί. Στο 89’ μετά από φάουλ ο Χαραλαμπίδης αποκρούει με κεφαλιά προλαβαίνοντας τους παίκτες του Μικροβάλτου  και διώχνει τη μπάλα. Τελικό σκορ 1-0 όπου με βάση τα στατιστικά του αγώνα θεωρείτε δίκαιο.

Η διαιτησία των Σωτηριάδη-Χονδροματίδη-Συμεωνίδη ήταν  καλή, έχοντας όμως παράπονα και οι δύο ομάδες. Με τους φιλοξενούμενους για τη φάση της δίκαιας αποβολής του τερματοφύλακα  και ένα  σκληρό φάουλ που προηγήθηκε της φάσης του 2ου δοκαριού των γηπεδούχων και με τους γηπεδούχους τα 2 πέναλτι που δεν καταλογίστηκαν το  ένα  σε χέρι εντός περιοχής παίκτη του Μικροβάλτου στο πρώτο ημίχρονο και ένα σε τράβηγμα του Κωνσταντινίδη από αμυντικό της ομάδας του Μικροβάλτου στο δευτερο ημίχρονο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μ.Α.Π.Σ Αγία Παρασκευής : Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Λιόγας Δημ., Χαραλαμπίδης Αριστ., Φλώρος Ευάγ., Καλημέρης Αποστ., Μαρκόπουλος Πασ., Φλώρος Στυλ., Κωνσταντινίδης Γρηγ., Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ. (84΄  Τσιφτσής Ευα.).

Στην αποστολή ακόμα ήταν οι: Ζάμκος Εύαγ., Λαμπρόπουλος Δημ., Γρίβας Σπυρ., Σκέτας Θωμ., Στάθης Δημ., Καλαμπούκας Δημ..

Αίας  Μικροβάλτου (Καβουρίδης Αχιλλέα): Καβουρίδης Γιώργος, Μανάδης Γιάνννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Μάστορας Χαράλαμπος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Ευαγγελόπουλος Πάνος (69΄ Αλεξόπουλος Αντώνιος), Θεοδουλίδης Κων/νος, Θεοχάρης Απόστολος (55΄ Γιαννόπουλος Αντώνιος), Τζουκόπουλος Απόστολος (79΄ Τζουκόπουλος Αλέξανδρος).

Γιατρός αγώνα: Θοδωρής Παλιανόπουλος.

Οι φάσεις του παιχνιδιού

3/11/12 5η Αγωνιστική Α.Ε. Άνω Κώμης- Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 0-2 και το 5 στα 5

Εύκολο αποδείχτηκε το σημερινό απόγευμα για το ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής, καθώς πήρε τη νίκη με 0-2  μέσα στον Κρόκο απέναντι στην νεοφώτιστη ομάδα της  Άνω Κώμης. Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του ΜΑΠΣ πίεσε αρκετά  δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, αλλά από τη μία ο βαρύς αγωνιστικός χώρος , από την άλλη  η αστοχία των παικτών και τέλος η καλή απόδοση του Τάκου κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και συγκεκριμένα στο 0-1.Το γκολ του πρώτου ημιχρόνου το  πέτυχε ο Φλώρος Στ. στο 17’ με κοντινό πλασέ σε τετ α τετ μετά από πάσα του Κωνσταντινίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός   έπεσε, αν και ο έλεγχος του παιχνιδιού παρέμεινε στα πόδια των φιλοξενούμενων. Το 0-2  ήρθε στο 54’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ  από το συνήθη ύποπτο Καλημέρη. Μετά  το 0-2 ο προπονητής του ΜΑΠΣ Καλαμπούκας Γ. έκανε 3 αλλαγές θέλοντας να ξεκουράσει κάποιους παίκτες για την επόμενη αγωνιστική, καθώς θα είναι ένα παιχνίδι πρωτοπόρων ανάμεσα στην ομάδα του ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής  και του Αίαντα Μικροβάλτου.

Στο γήπεδο προσήλθε πολύς κόσμος  και από τις δύο ομάδες μιας και ο καιρός το επέτρεψε.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Κωτσίδη και των βοηθών του κ. Χονδροματίδη,κ. Μπέλτσου.

Α.Ε. Άνω Κώμης( Τσέπουρας Γ.): Τάκος Κ., Γκιάτας, Πάντζιος Ζ., Χασιώτης, Τάκος Α.(65’ Νταζάνης), Μαυρομάτης, Τσιμπούρας, Παλαμάς Δ.(70’ Τσιδημόπουλος), Τσιανάκας, Παλαμάς Ι., Πάντζιος Α.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής( Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας, Καλαμπούκας Ιωάν, Λιόγας Δημ., Φλώρος Ευάγγ,  Μαρκόπουλος, Χαραλαμπίδης(74’Τσιφτσής), Φλώρος Στ., Καλημέρης, Καλαμπούκας Ζ., Ευαγγελόπουλος (80’ Γρίβας),  Κωνσταντινίδης(80’ Καλαμπούκας Δήμ.),
Στην αποστολή ακόμα ήταν: Σκέτας, Ζάμκος, Λαμπρόπουλος Δημ., Στάθης.

Το 0-2 από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλήμερη: