Χρήσιμα Τηλέφωνα & Links
Επικοινωνία
Σελίδα 6

Η βαθμολογία της Κατηγορίας μετά από 16 αγωνιστικές

2η αγωνιστική:Έκανε το 2 στα2 η ομάδα του  Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής μέσα στο Τσοτύλι και  τώρα απολαμβάνει  την 1η θέση στον βαθμολογικό πίνακα

Μετά από ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι  ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής κατάφερε να βγει νικητής απέναντι στην αξιόλογη ομάδα της Δράσης Τσοτυλίου με 1-2.  Στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Η ομάδα που άνοιξε το σκορ ήταν αυτή  της Δράσης, όπου στο 40’ μετά από σέντρα του Ζιμπιλίδη, ο Δονούλης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. ανέβασε ρυθμούς κυνηγώντας την ισοφάριση, που ήρθε με  τον Καλημέρη  στο 70’ μετά από αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ, κάνοντας το 1-1.  Στο 78’ ο Καλημέρης μετά από σκληρό μαρκάρισμα δέχτηκε τη 2η κίτρινη  κάρτα από το διαιτητή κ.Σπέντζα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι αφήνοντας την ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. με 10 παίκτες.  Αν και με 10 παίκτες  η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ.  κατάφερε να βάλει και δεύτερο γκολ, στο 85’ o Ευαγγελόπουλος σε κενή εστία  έκανε το 1-2, ύστερα  από ατομική ενέργεια του Φλώρου Στ.ο οποίος  περνώντας  2 παίκτες έδωσε έτοιμο γκολ στο συμπαίκτη του. Δράση Τσοτυλίου 1 – 2 Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής.

Δράση Τσοτυλίου(Δολαπτσόπουλος Θ.): Ηλιάδης, Σαμψωνίδης, Κατσάνος, Λαμπρόπουλος, Χαραλαμπίδης,Δολαπτσόπουλος Σ. (60' Ζήκος), Δονούλης, Χατζιόπουλος, Ζιμπιλίδης, Ζύγουρας, Αθανασιάδης( 46' Παπαιωάννου).

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής( Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας, Καλαμπούκας Ιωάν, Λιόγας, Φλώρος Ευάγγ,  Μαρκόπουλος Χαραλαμπίδης, Καλημέρης, Φλώρος Στ., Παπάς(65’ Κωνσταντινίδης) , Καλαμπούκας Ζ., Ευαγγελόπουλος(88’ Γρίβας).

Επίσης, η Διοίκηση και οι παίκτες του Μ.Α.Π.Σ. αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν  τους φιλάθλους της ομάδας που έδωσαν το παρόν τους στη μακρινή έδρα του Τσοτυλίου και στήριξαν την ομάδα  δημιουργώντας για άλλη μία φορά μία όμορφη ατμόσφαιρα.

Τέλος μία ευχάριστη έκπληξη περίμενε τον ποδοσφαιριστή του Μ.Α.Π.Σ. Άρη Χαραλαμπίδη κατά την επιστροφή της αποστολής, όπου οι συμπαίκτες πέραν του ότι του αφιέρωσαν τη νίκη, του ετοίμασαν και τούρτα έκπληξη για τα γενέθλιά του και γιόρτασαν μαζί τα δύο αυτά γεγονότα. Χρόνια πολλά  Άρη

Φωτογραφίες:

1η αγωνιστική Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 2-1 Κεραυνός Πετρανών

Με το δεξί ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής  μέσα σε μια όμορφη ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλαθλοι της ομάδας, καθώς στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος  πέτυχε τη νίκη έναντι του Κεραυνού  Πετρανών με 2-1. Η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. κατάφερε να προηγηθεί  1-0 στο 46’ με τον Κωνσταντινίδη, καθώς στην  πρώτη του επαφή με τη  μπάλα εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της άμυνας του Κεραυνού και σκόραρε. Η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ.  ανέβασε ρυθμούς  δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και στο 52’ έγινε το 2-0 με γκολ  του Ευαγγελόπουλου μετά από καθοριστική ενέργεια.  Η ομάδα των Πετρανών πίεσε για το υπόλοιπο του αγώνα αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν  να μειώσει στο 2-1 με αμφίβολο πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής κ.Μυλωνάς. Στο 80’ ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μ.Α.Π.Σ. για οφσάϊντ. Έτσι μετά από ένα αγχώδες  παιχνίδι πρεμιέρας του πρωταθλήματος  ο  Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής  κέρδισε με  2 – 1 τον  Κεραυνό Πετρανών.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής( Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας, Καλαμπούκας Ιωάν, Λιόγας, Φλώρος Ευάγγ,  Μαρκόπουλος (46’ Κωνσταντινίδης), Χαραλαμπίδης, Καλημέρης (88’ Λαμπρόπουλος), Φλώρος Στ., Παπάς(72’ Γρίβας), Καλαμπούκας Ζ., Ευαγγελόπουλος.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας Γεώργιος Kαλαμπούκας ήταν χαρούμενος με το θετικό αποτέλεσμα της ομάδας του και δήλωσε ότι ήταν μόνο μία νίκη και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Φωτογραφίες του αγώνα:

13/9/12 3ο Φιλικό παιχνίδι ΑΜΣ Κένταυρος Πρωτοχωρίου 3 -1 ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής

Χτες στο γήπεδο του Πρωτοχωρίου ο Μαπς Αγίας Παρασκευής έπαιξε το 3ο φιλικό για τη φετινή σεζόν αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Κένταυρου Πρωτοχωρίου. Το τελικό σκορ του αγώνα αδικεί κάπως την ομάδα του Μαπς καθώς μέχρι το 65ο λεπτό είχε τον έλεγχο  του   αγώνα και είχε απειληθεί μόνο μία φορά μέχρι και εκείνο το λεπτό. Ας τα πάρουμε από την αρχή: Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαπς είχε την κατοχή της μπάλας  καθώς και τον έλεγχο του αγώνα δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 40’ λεπτό μετά το τετ α τετ του Στέλιου φλώρου στέλνοντας εύκολα  τη μπάλα στα δίχτυα. Το ημίχρονο  έληξε 0-1.  Μετά από κάποιες αλλαγές που έγιναν και την κούραση της ομάδας του Μαπς, ο Κένταυρος άρχισε να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ. Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 75ο λεπτό μετά από λάθος συνεννόηση των αμυντικών.  Στο 83ο λεπτό έγινε το 2-1 για τους γηπεδούχους και το 3-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα όπου ήταν και το τελικό σκορ.

9/9/12

Χτες στο γήπεδο του Πρωτοχωρίου μετά από ένα δυνατό φιλικό ανάμεσα στο Μέγα Αλέξανδρο Λευκοπηγής και του ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής, νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ομάδα της Λευκοπηγής με 1-0 καθώς κατάφερε με πέναλτι στο 90’ λεπτό του αγώνα να σκοράρει με το Νένο.  Ήταν ένας αγώνας για γερά νεύρα καθώς χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ και από τις δύο ομάδες. Μετά από  αυτό  το φιλικό πήραμε μία πρώτη γεύση για το τι να περιμένουμε από τις 2 ομάδες  όταν θα συναντηθούν στο νέο  πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας.

31/8/12

Φωτιά στα μεταγραφικά του ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής το τελευταίο τριήμερο της μεταγραφικής περιόδου. Τις τελευταίες 3 μέρες έγιναν 7 μεταγραφές. Τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα είναι οι εξής:

1 Καραλίγκας θωμάς (25χρονος Τερματοφύλακας)
από το Φοίνικα Αγίας Σοφίας Πειραιά
2 Λιόγας Δημήτριος (27χρονος Αμυντικός) από τη Δόξα Ροδιανής,
3 Χαραλαμπίδης Άρης (αμυντικός) από τη Δόξα Ροδιανής,
4 Καλημέρης Απόστολος(24χρονοςαμυντικό χαφ) από τη Δόξα Ροδιανής,
5 Φλώρος Στέλιος(28χρονος αμυντικό χαφ) από τη Δόξα Ροδιανής,
6 Καλαμπούκας Ζήσης (25χρονος επιθετικός) από τη Δόξα Ροδιανής
7 Ευαγγελόπουλος Ευάγγελος(23χρονος επιθετικός) από τη Δόξα Ροδιανής.

Ο προπονητής της ομάδας Καλαμπούκας Γεώργιος πιστεύει σε αυτή την ομάδα και δηλώνει ότι  με σκληρή δουλειά η ομάδα μπορεί να πετύχει πολλά. Αύριο Σάββατο το πρώτο φιλικό της ομάδας με τις αυλές στο γήπεδο των αυλών στις 18:30.

30/8/12

Χθες 29/08/12 στο γήπεδο 5χ5 της Aγίας Παρασκευής έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός της ομάδας ποδοσφαίρου του ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής. Τον αγιασμό τον τέλεσε ο πατήρ Γεώργιος και ευχήθηκε σε όλους καλή ποδοσφαιρική χρονιά με υγεία, χωρίς τραυματισμούς, πολλές νίκες και πολλά γκολ. Η αθλητική οικογένεια του ΜΑΠΣ ήταν παρούσα σχεδόν με όλους τους ποδοσφαιριστές της , τον προπονητή αλλά και κάποια μέλη του συμβουλίου του ΜΑΠΣ.