Επικοινωνία
Σελίδα 3

Πρωταθλητές Γ' ΕΠΣ Κοζάνης 2012-13

11/3/13 Αίαντας Μικροβάλτου - Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 2 - 3

Χωρίς βαθμό στις έξι (6) αγωνιστικές του Β΄ γύρου έμεινε η ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, αφού ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδό της με 2-3 από την πρωτοπόρο της κατηγορίας ομάδα της Αγίας Παρασκευής.
Ήταν ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε το πάθος, αρκετά νευρικό και ποιοτικά μέτριο, λόγω του δικαιολογημένου άγχους των πρωτοπόρων να διατηρήσουν την πρωτιά και του ποδοσφαιρικού "εγωισμού" των γηπεδούχων να "χτυπήσουν" τον πρωτοπόρο. Έτσι όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι, το Μικρόβαλτο θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω, αφού προηγήθηκε με 2-1 και έχασε κλασική ευκαιρία για το 3-1, αν και έπαιζε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους αφού μόλις στο 2΄ ο Βαγγέλης Ευαγγελόπουλος της Αγίας Παρασκευής με πλασαριστό σουτ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Η ομάδα του Μικροβάλτου κατάφερε ωστόσο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 44΄ με πέναλτι που χτύπησε εύστοχα ο Κώστας Θεοδουλίδης, πέναλτι που κέρδισε ο Πάνος Ευαγγελόπουλος.Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αίαντα μπήκαν πιο δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι, αλλά το "πλήρωσαν" στο 49’ όταν σε σκληρό μαρκάρισμα παίκτη της Αγίας Παρασκευής στον Φίλιππα Χαρισόπουλο, ο τελευταίος αντέδρασε αντιαθλητικά και αποβλήθηκε δίκαια από το διαιτητή της αναμέτρησης. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 2-1, όταν στο 61΄ο Αντώνης Γιαννόπουλος κέρδισε μια αμφισβητούμενη μπαλιά κοντά στο κέντρο του γηπέδου, έκανε την επέλαση και πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα. Μπροστά στο σάστισμα των φιλοξενούμενων οι παίκτες του Αίαντα συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 67΄ όταν και πάλι ο Αντώνης Γιαννόπουλος ελίχτηκε με επιτυχία μέσα στην περιοχή, πλάσαρε από πολύ κοντά αλλά η προβολή ενός αμυνόμενου αποσόβησε το 3-1.
    Αντί αυτού είχαμε τρία λεπτά αργότερα (70΄) την ισοφάριση  σε 2-2 με σουτ-κεραυνό του Καλημέρη λίγο έξω από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και  στάθηκαν τυχεροί λίγο αργότερα (στο 77΄) και προηγήθηκαν με 3-2, όταν σε ανύποπτη φάση και στην προσπάθεια κοντρόλ της μπάλας με το γόνατο από το Βαγγέλη Ευαγγελόπουλο, αυτή κύλισε αργά και βασανιστικά στο βάθος της εστίας για τους γηπεδούχους και λυτρωτικά για τους παίκτες και τους φιλάθλους (ήταν μάλλον πλειοψηφία) της Αγίας Παρασκευής που πανηγύρισαν έξαλλα για την εξέλιξη που διατηρούσε την ομάδα τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.Στο τελευταίο λεπτό (90΄) της συνάντησης χάθηκε η ευκαιρία για την ισοφάριση για την ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου και έτσι για μια αγωνιστική ακόμη δεν απέφυγε την ήττα, παρά την σχετικά καλή παρουσία της.

Καλή η διαιτησία των Καρατέρπου – Μπισούκη – Κωνσταντινίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ: Αλεξόπουλος Αντώνιος, Μανάδης Γιάννης, Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Γιαννόπουλος Ανδρέας (21΄ Αλεξόπουλος Αχιλλέας), Παλιανόπουλος Σάκης, Ευαγγελόπουλος Πάνος, Θεοδουλίδης Κων/νος, Παπαδημητρίου Γεώργιος (48΄ Θεοχάρης Απόστολος), Γιαννόπουλος Αντώνιος, Καβουρίδης Αχιλλέας.Την ομάδα κοουτσάρισε ο Γιάννης Δ. Χαρισόπουλος.
Μ.Α.Π.Σ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Καλαμπούκας Δημ. (61΄ Λιόγας Δημ.), Φλώρος Ευαγ., Καλημέρης Απ., Μαρκόπουλος Πασ., Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ. (78΄ Γρίβας Σπυρ.), Τσιφτσής Ευαγ., Παπάς Θωμ., Χριστοφορίδης Αλεξ.

Βίντεο και
φωτογραφίες του αγώνα:

πηγή mikrovalto.gr

25/2/13
Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής - Άρης Καλονερίου 4 - 0

Εύκολο το απόγευμα του Σαββάτου για το Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής αφού στο ημίχρονο το σκορ ήταν 4-0. Οι γηπεδούχοι σαφώς ανώτεροι από τη φιλότιμη ομάδα του Άρη Καλονερίου δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου εκμεταλλευόμενοι κυρίως την απειρία του νεαρού τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Τα γκολ σημειώθηκαν στο 8ο λεπτό από τον Χριστοφορίδη με σουτ έξω από την περιοχή, στο 28΄ από τον Καλημέρη με κοντινό σουτ, στο 31΄  μετά από λάθος της άμυνας και κοντινό πλασέ του Φλώρου Ευαγ. και τέλος στο 42΄ σέντρα του Καλαμπούκα Ζήση από δεξιά, λάθος απόκρουση του τερματοφύλακα και κοντινό πλασέ του Τσιφτσή κάνοντας το 4-0 ( που θα μπορούσε να είναι και 5-0 αν η μπάλα δεν έβρισκε το δοκάρι στο δυνατό αριστερό σουτ του Καλημέρη).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη χαλάρωσαν κυκλοφορώντας τη μπάλα μεταξύ τους χωρίς να πετύχουν άλλο γκολ έχοντας όμως άλλα 2 δοκάρια στο ενεργητικό τους. Η φιλότιμη ομάδα του Άρη τελείωσε τον αγώνα με 2 σουτ ένα στο 1ο ημίχρονο που απέκρουσε ο Καραλίγκας και ένα στο 2ο  ημίχρονο από εκτέλεση φάουλ που απέκρουσε ο Λαμπρόπουλος.

Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο του Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής στο δεύτερο γύρο ελπίζοντας και στον επόμενο εντός έδρας αγώνα το Σάββατο 2 Μαρτίου στις 3 μ.μ. με την ομάδα την Α.Ε. Άνω Κώμης να πάρει το δεύτερο τρίποντο φέρνοντας τον πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής (Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας Θωμ.(70΄ Λαμπρόπουλος), Καλαμπούκας Ιωάν, Λιόγας Δημ.(10΄ τρ. Καλαμπούκας Δημ.), Μαρκόπουλος Πασχ, Φλώρος Ευάγ., Καλημέρης Αποστ., Παπάς Θωμ, Τσιφτσής Ευάγ(46΄ Στάθης Δημ), Φλώρος Στελ., Καλαμπούκας Ζησ., Χριστοφορίδης Αλεξ.

18/2/13Δόξα Λευκόβρυσης - Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 0 - 0

Άλλη μία μέτρια εμφάνιση του Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής και νέα απώλεια βαθμών στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Δόξα Λευκόβρυσης στο γήπεδο της ΕΠΣ Κοζάνης. Η μη ισορροπημένη διαιτησία και οι τραυματισμοί κάποιων παικτών είχαν σαν αποτέλεσμα τη λευκή ισοπαλία του παιχνιδιού.

Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το μεγαλύτερο ποσοστό της κατοχής της μπάλας το είχαν οι φιλοξενούμενοι χωρίς όμως να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες, καθώς η παραμικρή επαφή παικτών της γηπεδούχο ομάδας καταλογιζόταν φάουλ. Αντιθέτως με τους γηπεδούχους που μπροστά από την εστία τους δεν σφυριζόταν καμία παράβαση για φάουλ που στην κυριολεξία έπεφταν κορμιά. Σε μία αξιοσημείωτη φάση στο 70΄ ο κος Σωτηριάδης  δεν καταλόγισε πέναλτι στο δυνατό χτύπημα στο γόνατο που δέχτηκε ο Χαραλαμπίδης (και το σοβαρό τραυματισμό του παίκτη καθώς βγήκε από το γήπεδο υποβασταζόμενος από τους συμπαίκτες του) αφήνοντας την εξέλιξη του παιχνιδιού να συνεχιστεί. Τα σφυρίγματα της διαιτησίας είχαν σαν αποτέλεσμα τον εκνευρισμό των παικτών σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μη μπορώντας να αντιδράσουν. Ήταν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν που η ομάδα της Αγίας Παρασκευής δεν κατάφερε να σκοράρει και αυτό νομίζω λέει πολλά χωρίς να θέλω να προσβάλω τις προσπάθειες της γηπεδούχο ομάδας στο παιχνίδι.
   Αυτή η Τρίτη συνεχόμενη απώλεια βαθμών έχει σαν αποτέλεσμα τη μείωση της διαφοράς από τη δεύτερη θέση από τους -10 στους -3.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής (Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας Θωμ., Λιόγας, Χαραλαμπίδης(70΄ τρ. Καλαμπούκας Δημ.), Μαρκόπουλος,  Φλώρος Ευάγ., Καλημέρης Αποστ., Παπάς Μάκης (85'Τσιφτσής), Φλώρος Στελ., Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ(65΄ τρ. Γρίβας)Χριστοφορίδης.

11/2/13 Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Κεραυνός Πετρανών - Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 1-1

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στον κυριακάτικο αγώνα ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΕΤΡΑΝΩΝ με τον ΜΑΠΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ αφού ο αγώνας έληξε ισόπαλος με 1-1. Οι δυο ομάδες  μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο διεκδικώντας την νίκη με τον ΜΑΠΣ να έχει την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία με τον Καλαμπούκα Ζήση να μην σουτάρει , να ανατρέπεται στην περιοχή και τον διαιτητή να αρνείται τον καταλογισμό του εμφανέστατου πέναλτι στο 8ο λεπτό.  Η Ομάδα του ΚΕΡΑΥΝΟΥ ανέβασε την απόδοση της   κυριάρχησε στο κέντρο του γηπέδου δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες (σε συνδυασμό και με τα λάθη των παικτών του ΜΑΠΣ στο κέντρο πηγαίνοντας πάντα δεύτεροι πάνω στην μπάλα)και έτσι φτάσαμε στο 15ο λεπτό και στην πρώτη πολύ καλή ευκαιρία του ΚΕΡΑΥΝΟΥ και στην απόκρουση του Καραλίγκα στο τετ α τετ .Ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το 35' όταν μετά από χάσιμο της μπάλας από τους παίκτες του ΜΑΠΣ στο κέντρο και στη συνέχεια της εκτέλεσης του   φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι ,τη λάθος έξοδο του τερματοφύλακα, έγινε το 1-0 μετά από κεφαλιά. Οι παίκτες του ΜΑΠΣ προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καλαμπούκα Ζήση στο 40’ χωρίς να αλλάξει τίποτα  μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΜΑΠΣ μπήκαν χαλαρά δίνοντας την δυνατότητα στους αντιπάλους να δημιουργήσουν δυο-τρεις ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι στο δεκάλεπτο του ημιχρόνου. Εκεί ξύπνησαν οι παίκτες του ΜΑΠΣ πήραν τα σκήπτρα του αγώνα έκαναν ευκαιρίες μέχρι το 75 που ήρθε η ισοφάριση. Μετά το ελεύθερο-πάσα του τερματοφύλακα Καραλίγκα ο Καλαμπουκας Ζήσης διεκδίκησε και πήρε τη μπάλα από αμυντικό και τερματοφύλακα του Κεραυνού και με σουτ στην κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1.  Αυτό το γκολ έδωσε δύναμη στους παίκτες του ΜΑΠΣ και σε συνδυασμό με την κούραση που παρουσίασαν οι παίκτες του ΚΕΡΑΥΝΟΥ ανέβασαν την απόδοση τους ,πίεσαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο θα μπορούσαν  να πάρουν τη νίκη αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια με τους Φλώρο Στέλιο και  Τσιφτσή Ευάγγελο. Έτσι φτάσαμε στο τέλος του αγώνα αφήνοντας και τις δυο ομάδες παραπονούμενες αφού δεν μπόρεσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Καλές ομάδες και οι δυο με δυνατούς παίκτες άλλα μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Υπήρξαν κάποιες διαμαρτυρίες έντονες από τη μεριά των γηπεδούχων αδικαιολόγητες (που θα μπορούσαν να τιμωρηθούν)   γιατί αδικημένοι πρέπει να είναι οι φιλοξενούμενοι.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής (Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Χαραλαμπίδης Αριστ., Μαρκόπουλος,  Φλώρος Ευάγ., Καλημέρης Αποστ., Παπάς Μάκης, Φλώρος Στελ., Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ(80’ Τσιφτσής), Χριστοφορίδης.

4/2/13
Τέλος στο σερί των νικών του Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής

Τέλος στο σερί των νικών του Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής έβαλε η ομάδα της Δράσης Τσοτυλίου αφού κέρδισε τον αγώνα του Σαββάτου με 2-3. Ο δυνατός αέρας ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι δυσκολεύοντας τις ομάδες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι στο 80ο λεπτό μειώνοντας σε 1-3. Μέχρι τότε ήταν σε διακοπές. Ασύνδετοι – ανόρεχτοι – φλύαροι με πολλά λάθη σε όλες τις γραμμές, από τον τερματοφύλακα μέχρι την επίθεση. Το 0-1 ήρθε στο 30ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Φλώρου Ευαγγ. στον τερματοφύλακα, του έκλεψε τη μπάλα ο επιθετικός του Τσοτυλίου και 0-1. Αυτό δεν το έλαβαν υπ’ όψιν και συνέχισαν τις <<διακοπές τους>> με το σύνολο σχεδόν όλων των παικτών να μην υπάρχουν στο γήπεδο. Έτσι έληξε το  1ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο κάτι πήγε να αλλάξει από μεριάς των γηπεδούχων αλλά αντί να έρθει η ισοφάριση έγινε το 0-2.  Αφού στο 55’μετά τη σύγκρουση 2 παικτών με το κεφάλι και πέφτοντας στο έδαφος και ενώ οι παίκτες σταμάτησαν για το ορισμό του fair play μετά από κάθετη μπαλιά ο επιθετικός του τσοτυλίου βγήκε τετ α τετ και με προσποίηση πέρασε τον Καραλίγκα πλασάρωντας τον κάνοντας το 0-2.

Μετά το 0-2 κάποιοι  παίκτες του Μ.Α.Π.Σ. ταρακουνήθηκαν λίγο και προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Σουτ του Καλαμπούκα Ζήση στο 58’ ξυστά άουτ.  Κεφαλιά του Χριστοφορίδη στο 65’ θα περάσει και αυτή δίπλα από το δοκάρι.  Παρά τις προσπάθειες για μείωση του σκορ ξαφνικά  στο 78’ γίνετε μία αντεπίθεση της ομάδας του Τσοτυλίου και το 0-3. Η απάντηση ήρθε γρήγορα μετά από κεφαλιά του Χαραλαμπίδη μειώνοντας σε 1-3. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 85’ μετά από εκτέλεση πέναλτι που εκτέλεσε ο Φλώρος Στελ. στο κερδισμένο πέναλτι του Ευαγγελόπουλου έγινε το 2-3. Στο 87’ μεγάλη ευκαιρία του Χαραλαμπίδη να ισοφαρίσει το παιχνίδι καθώς δεν έπιασε καλά την κεφαλιά καταλήγοντας στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Όπως αναφέραμε και στην αρχή η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. είχε πολλούς παίκτες αρνητικούς χωρίς όρεξη για παιχνίδι με πάρα πολλά αδικαιολόγητα λάθη , εύκολο  ''πούλημα'' της μπάλας και σε συνδυασμό με την ατυχία που είχε στις λίγες φάσεις που δημιούργησε ήρθε και το δίκαιο κατά τη γνώμη μου αποτέλεσμα. Η δε ομάδα του Τσοτυλίου εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη του αντιπάλου και τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν κερδίζοντας την πρωτοπόρο ομάδα και αυτό δίνει μεγάλη αξία στη νίκη της.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής (Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Λιόγας Δημ.(60' Καλαμπούκας Δημ), Χαραλαμπίδης Αριστ., Φλώρος Ευάγ. Καλημέρης Αποστ., Παπάς Μάκης, Φλώρος Στελ., Γρίβας, (45’ Χριστοφορίδης), Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ(87’ Τσιφτσής).

Επιστρέφει στην αγωνιστική δράση το ''ΤΡΕΝΟ'' του Μ.Α.Π.Σ.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για το 2ο γύρο του πρωταθλήματος της  Γ' κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής την Κυριακή 27/1/13 και ώρα  3:00 μ.μ. φιλοξενείται στο γήπεδο των Πετρανών με την τοπική ομάδα. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα του Μ.Α.Π.Σ καθώς η ομάδα των Πετρανών παρουσιάζεται ανανεωμένη με 2 μεταγραφές της χειμερινής περιόδου αλλά και με το σερί με 5 νίκες στα τελευταία παιχνίδια του 1ου γύρου. Η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ θα κυνηγήσει το διπλό διατηρώντας το 9 στα 9 και τη διαφορά των 10 βαθμών από τη δεύτερη θέση , καθώς οι δύο δεύτεροι της κατηγορίας Αίας Μικροβάλτου και Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής θα αναμετρηθούν στην έδρα της ομάδας του Μικροβάλτου. Ο σύνδεσμος BLUE TRAIN θα είναι για μία ακόμη φορά στο πλευρό της ομάδας του Μ.Α.Π.Σ. στηρίζοντας την προσπάθεια των παικτών.

3/12/12 Το ‘’Τρένο’’ σφύριξε μία φορά και ήταν αρκετή. Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής – Ε.Μ.Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής 1 – 0

Δεν υπάρχει αντίπαλος φέτος για την Αγία Παρασκευή καθώς έχει  το απόλυτο σε νίκες στα παιχνίδια  του 1ου γύρου με 9 στα 9 μετά και τη χθεσινή νίκη απέναντι στην Λευκοπηγή.

Χθες το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο της Ροδιανής μετά από ένα σκλήρό παιχνίδι σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο καθώς η βροχή ήταν ασταμάτητη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Αγία Παρασκευή κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην αξιόλογη ομάδα της Λευκοπηγής με 1-0. Η πρωταθλήτρια χειμώνα Αγία Παρασκευή, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Καραλίγκα που κατάφερε να κρατήσει το μηδέν σε αρκετές προσπάθειες των φιλοξενουμένων και πλέον είναι στο +10 από τη δεύτερη θέση.
 Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λίγες καθώς ο αγωνιστικός χώρος δε βοηθούσε στο να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι  μόλις στο 7’ κατάφεραν να σκοράρουν αλλά ο διαιτητής του αγώνα το ακύρωσε για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα. Η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο κατάφερε να προηγηθεί με τον Καλημέρη στο 25’ μετά από δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα του Πάικου. Η ομάδα της Λευκοπηγής προσπαθούσε κυρίως με στημένες φάσεις να απειλήσει την Εστία του Καραλίγκα. Μία αξιόλογη φάση δημιουργήθηκε στο 40’μετά από εκτέλεση  φάουλ του Κερασιώτη Π. που ο Καραλίγκας έδιωξε με τα πόδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λευκοπηγής προσπάθησε να πιέσει έχοντας την κατοχή της μπάλας μη μπορώντας όμως να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση.  Η Αγία Παρασκευή όμως σε μία αντεπίθεση  στο 65’ κέρδισε πέναλτι καθώς σε μία σέντρα η μπάλα βρήκε σε χέρι του αμυντικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καλημέρης όμως μετά από κακή εκτέλεση ο Πάικος απέκρουσε και με τη βοήθεια του δοκαριού ο κίνδυνος απομακρύνθηκε από την εστία των φιλοξενουμένων. Μετά το 70’ ο Μέγας Αλέξανδρος έκλεισε στο μισό γήπεδο την Αγία Παρασκευή δημιουργώντας τρείς καλές ευκαιρίες αλλά βρήκε απέναντι του τον Καραλίγκα σε πολύ μεγάλη μέρα. Η Αγία Παρασκευή προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να πετύχει ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει το παιχνίδι χωρίς να δημιουργήσει όμως κάποια αξιόλογη φάση. Στο 70’ μετά από σέντρα του Τσίρου ο Πάσχου θα πάρει την κεφαλιά και ο Καραλίγκας θα πέσει στη γωνία και θα διώξει. Στο 75’ από πλάγια θέση το φάουλ θα εκτελέσει απευθείας ο Κερασιώτης ενώ ο Καραλίγκας θα διώξει πάνω από τα δοκάρια. Στο 79’ ο Τσιφτσής θα κάνει μία κούρσα από αριστερά θα κάνει τη σέντρα αλλά θα βγει και θα μαζέψει ο Πάικος. Στο 85’ ο Καραλίγκας θα πει ξανά όχι διώχνοντας τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα ύστερα από ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Κανάβα στο ‘’γαμα’’ της εστίας. Τελικό σκορ Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής – Ε.Μ.Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής 1 – 0

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής (Καλαμπούκας Γ.): Καραλίγκας Θωμ., Καλαμπούκας Ιωάν., Λιόγας Δημ., Χαραλαμπίδης Αριστ., Φλώρος Ευάγ. Καλημέρης Αποστ., Μαρκόπουλος Πασ., Φλώρος Στελ., Κωνσταντινίδης Γρηγ. (75’ Τσιφτσής), Καλαμπούκας Ζησ., Ευαγγελόπουλος Ευαγ.

Ε.Μ.Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής (Γρηγοριάδης Κ): Πάικος Σ, Τσίρος Γ, Παπαζήσης Ι, Παρτώνας Α, Πουτιός Γ, Κανάβας Γ, Ζάμπακας Π(75’ Μαρκόπουλος),, Κερασιώτης Π,Βακρατσάς (50’ Φλώρος Ν), Γκουντιός Ν(55’ Κερασιώτης Ι), Πάσχου Ν.

Ένα μεγάλο μπράβο στους φιλάθλους των δύο ομάδων που αψηφώντας την κρύα βροχή και τις χαμηλές θερμοκρασίες προσήλθαν  στο γήπεδο. Ο σύνδεσμος BLUE TRAIN ετοίμασε μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα με πολλά πανό, τύμπανα, συνθήματα, πυρσούς αποθεώνοντας την ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. και μετά τη δύσκολη νίκη.

Καλή η διαιτησία του κ.Κουντουράκη, Κουτσώνα, Πραχάλη αν και οι δύο ομάδες διαμαρτύρονται για κάποιες φάσεις του παιχνιδιού.

Γιατρός του αγώνα Τσιμπούρας Ηλίας

Φωτογραφίες και βίντεο από το γήπεδο:

24/11/12 M.A.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής – Αναγέννηση Ανατολικού 3 -0 α.α.

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα της Αγίας Παρασκευής καθώς κέρδισε το παιχνίδι στα χαρτιά και άνευ αγώνα καθώς η ομάδα του Ανατολικού δεν παρουσιάστηκε στο γήπεδο να αγωνιστεί. Τώρα η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. ετοιμάζεται για το μεγάλο παιχνίδι της  Κυριακής 2 Δεκεμβρίου και ώρα 3:00 μ.μ. που θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Λευκοπηγής όπου είναι και η τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου.