ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΟΖΑΝΗΣ
Το χωριό μας
Σελίδα 2
Σελίδα 2

Η βαθμολογία και τα αποτελέσματα της Κατηγορίας μετά από 26 αγωνιστικές (πρωτάθλημα 2016-17)

15/5/17 ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής - Ερμής Πλατανορεύματος 3 - 2 (Φωτό)

Νικηφόρα ολοκλήρωσε η ομάδα του χωριού μας τις υποχρεώσεις της στον 1Ο όμιλο της Β’ ερασιτεχνικής κατηγορίας Κοζάνης. Ο Μαπς Αγίας Παρασκευής επικράτησε με 3-2 του Ερμή Πλατανορεύματος στο γήπεδο Ροδιανής και τερμάτισε  στην 9η θέση του ομίλου με 26 βαθμούς. Εκτός του νικηφόρου αγώνα, χαμόγελα προκάλεσε και η βράβευση του επί χρόνια αρχηγού του ΜΑΠΣ Ευάγγελου Φλώρου για την προσφορά του στο σύλλογο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 11ο λεπτό προηγήθηκαν  αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ο επιθετικός του Ερμή με σουτ εντός περιοχής έπιασε απροετοίμαστο τον τερματοφύλακα του ΜΑΠΣ και άνοιξε το το σκορ. Μετά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο ΜΑΠΣ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ανέβασε απόδοση . Απάντησε αρχικά με σημαντική ευκαιρία στο 14ο λεπτό, και ακολούθησε δοκάρι από τον Καραλίγκα Φώτη στο 16’ . Ο αριστερός μπακ της Αγίας Παρασκευής ο οποίος βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε μονοκόμματο  σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα και είδε το οριζόντιο δοκάρι να του στερεί ένα όμορφο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με μεγάλη διπλή ευκαιρία που κατέληξε σε δοκάρι. Ακολούθησαν  σουτ από τον Φλώρο Στέλιο στο 21, και το Στάθη Γιάννη στο 30ο λεπτό τα οποία απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ερμή. Έτσι φτάσαμε στο 44ο λεπτό, ο αρχηγός  Φλώρος ΣΤ., έκανε κίνηση μέσα στην μικρή περιοχή, ο Καλαμπούκας Ζήσης τον βρήκε με εξαιρετική σέντρα και με σουτ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσια. Να σημειώσουμε εδώ ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες προς το τέλος του ημιχρόνου λόγω τραυματισμού και έλλειψης αλλαγών.

Κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, έγινε η βράβευση του Βαγγέλη Φλώρου από την διοίκηση του συλλόγου μέσα σε αποθέωση.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με πίεση ψηλά από τον ΜΑΠΣ  ο οποίος  κατάφερε να προηγηθεί στο 53ο λεπτό με τον Καλημέρη Γιώργο. Με το σκορ στο 2-1, την ψυχολογία στα ύψη και τον Ερμή να χάνει άλλο ένα παίχτη με ενοχλήσεις, φτάσαμε στον 60ο λεπτό για την αλλαγή που περίμενε ο κόσμος. Ο αρχηγός του ΜΑΠΣ Φλώρος Στέλιος, παραχώρησε τη θέση του και το περιβραχιόνιο στο τιμώμενο πρόσωπο της ημέρας Φλώρο Βαγγέλη, ο οποίος εισήλθε στο γήπεδο εν μέσω χειροκροτημάτων . Παρότι στο  71ο λεπτό είχαμε την αποβολή του Κωνσταντινίδη, ο ΜΑΠΣ  διατηρώντας ακόμη και μετά την αποβολή αριθμητικό πλεονέκτημα έχασε διπλή ευκαιρία με το νεοεισελθόντα και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 81ο λεπτό όμως, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο Ερμής ισοφάρισε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μη αποδεχόμενος την ήττα όμως και κάνοντας κάτι που είχε κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν ο Φλώρος Βαγγέλης έβαλε σε θέση οδηγού και πάλι τον ΜΑΠΣ με κεφαλιά στο 82ο λεπτό. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, ο Λαμπρόπουλος Άκης απέκρουσε το σουτ των φιλοξενούμενων στο 86ο λεπτό και οι ποδοσφαιριστές του ΜΑΠΣ αποθεώθηκαν από τους φιλάθλους.

Εν κατακλείδι, οι οπαδοί του ΜΑΠΣ πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη και  τίμησαν με την παρουσία τους τον Βαγγέλη Φλώρο για την πορεία του στην ομάδα. Παρότι οι ποδοσφαιριστές του Ερμή αγωνίστηκαν κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με λιγότερο παίκτη λόγω  έλλειψης πάγκου μέχρι το τελευταίο λεπτό πάλεψαν για ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής: (Παπαδόπουλος): Πάικος (85' Λαμπρόπουλος Ευάγγ.), Στάθης Θοδ., Καλαμπούκας, Καραλίγκας, Μαρκόπουλος, Λαμπρόπουλος Βασ, Φλώρος Στ. (60' Φλώρος Ευάγγ.), Στάθης Ιωάν, Σκέτας (57' Γκατζιούφας), Κωνσταντινίδης, Καλημέρης

Παλιές φωτό με το Βαγγέλη Φλώρο

8/5/17 Αναγέννηση Αργίλου - ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής 0-4 (βίντεο)

Το Σάββατο 6 Μάιου διεξήχθη  ο αγώνας μεταξύ της  Αναγέννηση  Αργίλου και του ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε υπό το βλέμμα  λιγοστών φιλάθλων , μα με ιδανικές καιρικές συνθήκες  για ποδόσφαιρο.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με την ομάδα της Αγίας Παρασκευής να διατηρεί τον έλεγχο και να προηγείται με γκολ του Κωνσταντινίδη. Ο επιθετικός της Αγίας Παρασκευής υποδέχτηκε τη μπάλα με πλάτη προς την εστία, απέφυγε με όμορφη προσποίηση τον αμυντικό του Αργίλου και πλάσαρε ιδανικά στη γωνία της εστίας ανοίγοντας το σκορ στο 20’ λεπτό. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν δημιουργήθηκαν πολύ σοβαρές φάσεις με τους τερματοφύλακες  των δυο ομάδων να επιδεικνύουν σταθερότητα κάτω από τις δυο εστίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε  με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής, καθώς διπλασίασε τα τέρματα της στο 50’  με τον Καλημέρη. Ο νεαρός  του ΜΑΠΣ πήρε την μπάλα κοντά στη γραμμή του κέντρου και αφού απέφυγε με όμορφη τριπλά τον τελευταίο αμυντικό του Αργίλου, εκμεταλλευόμενος και την ταχύτητα του, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης και πλάσαρε ιδανικά. Η ομάδα του ΜΑΠΣ δε σταμάτησε εκεί και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δυο τέρματα στο 60’ και 75’ του αρχηγού Φλώρου μεγάλωσε κ άλλο το δείκτη του σκορ. Το τρίτο γκολ μπήκε μετά από όμορφη ανάπτυξη από την ομάδα της Αγίας Παρασκευής. Μετά από υπέροχη ομαδική ενέργεια και ασίστ του Κωνσταντινίδη, ο αρχηγός του ΜΑΠΣ κοντρόλαρε και με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας  της Αναγέννησης. Ενώ το τέταρτο γκολ προήλθε από λάθος του τερματοφύλακα, ο οποίος έχασε τη μπάλα στην μικρή περιοχή της εστίας του, και είδε τον Φλώρο να κοντρολάρει και να πλασάρει σε κενή εστία διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο προπονητής της Αγίας Παρασκευής, Παπαδόπουλος, έκανε αλλαγές φρεσκάροντας  την επίθεση του, με αποτέλεσμα η ομάδα του ΜΑΠΣ να χάσει και άλλες σημαντικές ευκαιρίες.

Γενικό συμπέρασμα, έγινε ένα όμορφο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοιχτά χωρίς σκοπιμότητες. Από την πλευρά της Αγίας Παρασκευής υπήρξαν πολλοί διακριθέντες και δεν υστέρησε κανείς. Ιδιαίτερη μνεία να κάνουμε για τους νεαρούς της ομάδας που έδειξαν πολλά καλά στοιχειά και άφησαν  υποσχέσεις στον προπονητή τους.

Μ.Α.Π.Σ. Αγ.Παρασκευής ( Παπαδόπουλος Βασ.): Βαγγέλης Λαμπρόπουλος( 46’ Πάικος Σωτήρης), Λάζος Σκέτας, Θοδωρής Στάθης,  Βασίλης Χλιαράς, Ζήσης Καλαμπούκας,  Πασχάλης Μαρκόπουλος,  Γιώργος Καλημέρης,  Γιάννης Στάθης,  Γρηγόρης Κωνσταντινίδης (70’ Λιόγας Αχιλλέας) , Στέλιος Φλώρος(76’ Καλαμπούκας Δημήτρης) , Βασίλης Λαμπρόπουλος

5/3/17 Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης - Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 0-1 (φώτο-βίντεο)

Με νίκη προχώρησε σήμερα η ομάδα του χωριού μας  με 0-1 απέναντι στις Ελπίδες της Α.Ε. στο “εξάποντο” παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας.

Ο αγώνας έγινε κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες στο Στρατιωτικό Γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τους τρείς βαθμούς αφήνοντας τις Ελπίδες καρφωμένες στην τελευταία θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, πρώτα οι φιλοξενούμενοι στο 18′ όταν σουτ του Φλώρου απέκρουσε σε κόρνερ ο Ιωαννίδης και μετά οι γηπεδούχοι στο 25′ όταν ο Μπεθάνης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής σημείωσε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι στο 36′ όταν ο Ζήσης Καλαμπούκας εκτέλεσε φάουλ πίσω από το κέντρο, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, ο Ιωαννίδης απέκρουσε, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Γρηγόρης Κωνσταντινίδης από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελπίδες είχαν μία ανούσια υπεροχή χωρίς σημαντικές ευκαιρίες, με την Αγία Παρασκευή να προσέχει την άμυνα της και να κρατάει το πολύτιμο 0-1.

Παράπονα έχουν οι Ελπίδες από την βοηθό που τρεις φορές ανέκοψε υποσχόμενες επιθέσεις με ανύπαρκτα οφσάϊντ.

ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαντζώλας): Ιωαννίδης, Μπεθάνης (85′ Κωδωνάς), Τσιφτσής, Αβραμίδης (17′ Αρνίδης), Μαλόκου, Μεχτερίδης (46′ Αλατζάς), Τρέβλας, Κατακαλίδης, Σταυριανουδάκης, Τσολακίδης, Κακούλης.

Μ.Α.Π.Σ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (Β. Παπαδόπουλος): Πάϊκος, Ι. Καλαμπούκας, Καραλίγκας, Χλιαράς, Ζ. Καλαμπούκας, Λιόγας, Καλημέρης (89′ Γκατζιούφας), Μαρκόπουλος, Κωνσταντινίδης, Φλώρος, Λαμπρόπουλος (66′ Στάθης).

Διαιτητής: Δεληζήσης.

Βοηθοί: Πανυτσίδου, Κ. Σίας.

Πηγή: aekozanis.gr
  Φωτογραφίες-Βίντεο-Ρεπορτάζ: Κώστας Τσιώρας

1/12/16 12η Αγωνιστική
Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής - Αναγέννηση Αργίλου

Αγώνας πρωταθλήματος Β' ερασιτεχνικής κατηγορίας.
           12η αγωνιστική: Γήπεδο Ροδιανής.
    Κυριακή 04 Δεκεμβρίου 2016 Ώρα 3:00 μ.μ.

27/11/16 11η Αγωνιστική Έλατος Ελάτης - Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:
11η αγωνιστική:
Γήπεδο Ν. Νικοπολης
Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016 Ώρα 3:00 μ.μ.
Έλατος Ελάτης - Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής

21/11/16 Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής - Ακρίτες Κοζάνης 2-1 (βίντεο)

Μεγάλη νίκη για ψυχολογικούς λόγους αλλά και βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας ,σημείωσε η ομάδα του χωριού μας εναντίον  της πρωτοπόρου ομάδας  του 1ου ομίλου της Β' ΕΠΣ Κοζάνης των Ακριτών Κοζάνης.

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο η ομάδα της Αγίας Παρασκευής προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε γκολ του Γιώργου Καλημέρη στο 20' με κοντινό πλασέ και του Γρηγόρη  Κωνσταντινίδη στο 45' με κοντινή κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των ακριτών πίεσε ψηλά και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 60' σε 2-1 με γκολ του Τρούπκου. Αυτό το σκορ διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Παπαδημητρίου ,χαρίζοντας στην ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής μια δίκαιη αλλά και δύσκολη νίκη,   υποχρεώνοντας την ομάδα των ακριτών να πέσει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Δεν υπήρξε  κανείς που υστέρησε αγωνιστικά από την ομάδα  της Αγίας Παρασκευής καθώς όλοι έδωσαν το 100% των δυνάμεων τους .

Ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια με την βοήθεια των φιλάθλων μας.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής (Παπαδόπουλος)Πάικος Σωτήρης ,Τσίρος Γιώργος ,Καλαμπούκας Ιωάννης ,Χλιαράς Βασίλης ,Καλαμπούκας Ζήσης ,Καλαμπούκας Δημήτρης 65' ⇔ ,Καλημέρης Γιώργος ,Γρίβας Μιχάλης 85' ⇔  ,Κωνσταντινίδης Γρήγορης 55'  ,Φλώρος Στέλιος ,Λαμπρόπουλος Βασίλης.

Αναπληρωματικοί : Στάθης Γιάννης ,Καραλίγκας Φώτης 85'  ,Μαρκόπουλος Πασχάλης 65' ,  Στάθης Θοδωρής ,Τζημόπουλος Γιώργος 55',Καλημέρης Τόλης.

Ακρίτες Κοζάνης:Ζιωγας Θ.  ,Τζουρμανας χαρ .,Τζουρμανας Δημ. ,Χουιλιδης Γ. ,Χαριτωνιδης Ι. , Τσοπανιδης Η. ,Κουλαξουζιδης Θ. ,Βροικος Λ. ,Τρουπκος Α. ,Μανιακας Αθ. ,Σακελαριου Ευα. ,

Αναπληρωματικοι : Μαργωνης Ι. ,Ασλανιδης Γ. ,Τσανακτσιδης Κ. ,Τσιαφιλης Α. ,Κατσανικος Θ. ,Ταβακη Δ.

Η ομάδα του Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής εύχεται στον παίκτη των Ακριτών Κοζάνης Θ.Κουλαξουζίδη περαστικά και σιδερένιος καθώς σε μία φάση του παιχνιδιού συγκρούστηκε με το δοκάρι και τραυματίστηκε ευτυχώς ελαφρά στο κεφάλι και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες.

6/10/13 Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής - Εθνικός Βατερού 0 - 0

Στο 0-0 παρέμεινε ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής στο Σαββατιάτικο αγώνα στο γήπεδο της Ροδιανής απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Βατερού. Το δεύτερο βαθμό πρόσθεσε στη συγκομιδή της η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους, ένα αποτέλεσμα που μπορεί να χαρακτηριστεί θετικό μιας και η έμπειρη ομάδα του Εθνικού είναι το φετινό φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά η φιλοξενούμενη ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες απέναντι στην οργανωμένη άμυνα της Αγίας Παρασκευής. Οι γηπεδούχοι κυρίως προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις χωρίς όμως αυτές να αποφέρουν καρπούς.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής: Μπέμπας, Καλαμπούκας Ι, Ευαγγελόπουλος Π, Κανούτας( 80’ Καλαμπούκας Δ.),   Φλώρος Ε, Τζούμας (τρ. 30’ Παπαδόπουλος), Καλημέρης, Ευαγγελόπουλος Ε. ( 70’Μαρκόπουλος), Καλαμπούκας Ζ., Φλώρος Σ., Χριστοφορίδης

29/9/13 Αλιάκμων Αιανής - Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 1 - 1

Τον πρώτο βαθμό για το φετινό πρωτάθλημα πήρε σήμερα η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μέσα σε μία δύσκολη έδρα. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Αιανής μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί στο 15’ μετά από κεφαλιά του Μπούλη μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η Αιανή είχε και 2 δοκάρια ένα στο 5’ μετά από κεφαλιά του Μπούλη και στο 25’ μετά από δυνατό σουτ του Κύρινα. Ο νόμος του ποδοσφαίρου μίλησε και σε μία αντεπίθεση των φιλοξενουμένων στο 35’ από τα αριστερά με τον Ευαγγελόπουλο Ε. έδωσε την πάσα στον Χριστοφορίδη που αυτός με τη σειρά του έδωσε δίπλα στον αμαρκάριστο  Κανούτα κάνοντας το 1-1 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.  Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των 2 ομάδων έπεσε χωρίς να δημιουργηθούν πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι κυρίως προσπαθούσαν να απειλήσουν από στημένες φάσεις αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. Τελικό σκορ Αλιάκμων Αιανής – Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής 1 – 1.

Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής: Μπέμπας, Καλαμπούκας Ι, Ευαγγελόπουλος Π, Κανούτας( 85’ Παπαδόπουλος), Φλώρος Ε, Τζούμας, Κωνσταντινίδης( 65’ Καλαμπούκας Δ.), Ευαγγελόπουλος Ε. ( 90’ Λιόγας Α.), Καλαμπούκας Ζ., Φλώρος Σ., Χριστοφορίδης

Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β' ΕΠΣ Κοζανης για το Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής

ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής-ΑΕ Κρανιδίων

Στον 1ο όμιλο της Β' ΕΠΣ Κοζάνης ο Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής για το πρωτάθλημα 2013-14

Έγινε ο καταρτισμός των ομίλων στην Β’ κατηγορία. Οι ομάδες που συμμετέχουν είναι 28 και χωρίστηκαν σε δύο ομίλους των δεκατεσσάρων.
Πρεμιέρα στη Β’ κατηγορία θα έχουμε το Σαββατοκύριακο 21 & 22 /09.
Προβιβάζονται στην Α' κατηγορία οι δύο (2) πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου (2x2=4)
Υποβιβάζονται από τη Β' κατηγορία στη Γ΄ κατηγορία οι τελευταίες ομάδες(14η)του κάθε ομίλου.
Αν από την Α΄ κατηγορία υποβιβαστούν τέσσερις (4) ομάδες , τότε θα υποβιβαστεί από τη Β΄ κατηγορία στη Γ΄ κατηγορία και μια ομάδα από τις προτελευταίες των 2 ομίλων, μετά από αγώνα μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο .
Αν από την Α΄ κατηγορία υποβιβαστούν πέντε (5) ομάδες , τότε από τη Β΄ κατηγορία θα υποβιβαστούν στη Γ΄ κατηγορία και οι δύο (2) προτελευταίες ομάδες των 2 ομίλων.

Ύστερα από την υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι όμιλοι είναι δύο των 14 ομάδων.